Pragnienie objawienia miłości jest jedynym prawdziwym marzeniem każdego człowieka.

Świadomość czynności

Siedziałem sobie dzisiaj patrząc niedbale w przestrzeń i obserwowałem swój rozum szukając odpowiedzi na wcześniej podniesione pytanie: Skąd się biorą myśli? Co prawda pełnej odpowiedzi nie znalazłem, ale za to moją uwagę przykuło inne zagadnienie: Co stoi przed myślą?Dzień był deszczowy i raczej nie sprzyjał żadnej „zewnętrznej” aktywności. I choć wyciągnięta z półki zakurzona lektura dała odrobinę radości, a ulubiony kubek wypełniony kawą rekompensował blask słońca, to tak jakby czegoś brakowało. Odłożyłem książkę i przyjrzałem się temu, w jakim kierunku zmierzały moje myśli.

Umysł pracował na najwyższych obrotach, aby znaleźć czynność, która wypełni resztę tak dobrze rozpoczętego dnia. Nawet nie wyobrażacie sobie, jakie rozwiązania mi podsuwał. Rozpoczynając od zwykłej kąpieli w morzu, do sensowności koncepcji Marksa i Engelsa w odniesieniu do globalnej gospodarki w dobie kryzysu. Kiedy zauważyłem ten chaos, zacząłem przed każdą myślą, która zmuszała mnie do wstania z fotela i wykonania czynności, stawiać mojemu „sprytnemu” rozumowi proste pytanie: Co chcesz dzięki temu osiągnąć?

Procesowi temu poddawałem każdą pojawiającą się myśl. Po jakichś 15 minutach zauważyłem, że żadna z myśli wskazująca, co jeszcze można by dzisiaj zrobić, nie zawierała żadnego sensownego uzasadnienia, które dla uważnej świadomości warte byłoby uwagi. Ogólnie można powiedzieć, że wszystkie odpowiedzi można było zebrać w jedno stwierdzenie: „Bo tak będzie przyjemniej twojemu ciału”.

Jak się pewnie domyślacie z kontekstu wpisu, odpowiedź ta nie była dla mnie satysfakcjonująca na tyle, żeby podnieść się z fotela. Siedziałem więc dalej obserwując. Moje sprytne wewnętrzne „ja” w końcu zrozumiało, że w ten sposób nie zmusi mnie do żadnego ruchu, więc zaczęło kombinować – kolejne „super ciekawe rzeczy do zrobienia” były poparte głębokim uzasadnieniem, że to właśnie w tym momencie jest dla mnie niezbędne – włącznie z koniecznością zakupienia eklerek w pobliskiej cukierni w celu podniesienia poziomu cukru do usprawnienia dalszego myślenia, co ubawiło mnie do łez.

Ja siedziałem dalej, a umysł nie odpuszczał. Przyszła kolej na kolejne wyzwanie – odpowiedzi stały się na tyle uzasadnione, że naprawdę wymagały rozważenia. Wtedy zmieniłem strategię i dodałem jeden warunek: Dobrze, zrobimy to, ale tylko kiedy skorzystają na tym wszyscy oprócz „mnie”. I tu nagle nastąpiła… cisza.

Jeżeli będziecie mieli chwilę, to polecam tą zabawę ze swoim umysłem. Będziecie bardzo zdziwieni ile bezsensownych czynności wykonujemy na co dzień tylko dlatego, że myśl o nich „wpadła nam do głowy”. I wszystkie one powodowane są jednym zamiarem, który stoi przed myślą – Jak zrobić dobrze sobie i swojemu ciału.

Wspaniale jesteśmy skonstruowani…

Adam O autorze

"Kto z was nie chciałby rozwinąć świetlistych skrzydeł, by wzlecieć nad ciemnością swojego własnego świata wyobrażeń o prawdzie?"
Mądrości mędrców

%d bloggers like this: